CRISPR-Cas: tiesos ir erezijos

2018-04-06

Šių metų Lituanicono tema – „Lietuva fantastiška“. O kas gali būti fantastiškesnio, jei ne ateities technologijos, kuriamos ir tobulinamos šalia mūsų? Apie vieną iš jų Lituanicone galėsite išgirsti iš pirmų lūpų.

Lietuvių mokslininkų aprašytos molekulinės žirklės CRISPR-Cas9 yra visuotinai pripažintas vienas didžiausių genų redagavimo proveržių. Vystant šią technologiją žmonijai atsiveria įvairios manipuliavimo genetine medžiaga galimybės – genetinių ligų gydymo ir kiaulių donorų fermų, o galbūt ir naminio gyvūnėlio ar vaiko „pagal užsakymą“ ar super-kareivių kūrimo? Kaip veikia ši technologija ir kokias realias perspektyvas atveria? Kur yra riba tarp fantastiškos realybės ir grynos fantastikos? Kur slypi tikrieji „žaidimo genais“ pavojai?

Apie visa tai pasakos Miglė Kazlauskienė, šiuo metu studijuojanti biochemijos doktorantūrą prof. Virginijaus Šikšnio vadovaujamoje laboratorijoje, kur tyrinėja CRISPR-Cas sistemų veikimo principus. Tais retais atvejais, kai nedirba, vartoja fantasy – knygų, geimų ir kitu pavidalu. 
 

Partneriai

 
 
 

Organizatoriai