Lituanicon XXXV: FOLKLORAS

Kaip paskraidinti drakoną arba fantastiniai gyvūnai bibliotekose – Mildos Kvizikevičiūtės pranešimas Lituanicone

Pasaulio pažinimo traktatuose, kelionių aprašymuose, žemėlapiuose ilgą laiką pynėsi mitai ir tikrovė, knygose knibždėte knibždėjo mitinių būtybių, pabaisų ir mokslinių tiesų apie jų egzistavimą, nugulusių tekstais ir dailininkų sukurtomis vizualiomis interpretacijomis. Neretai nežinojimas, baimė ir vaizduotės apraiškos lydėjo šių būtybių radimąsi savimonėje, mene ir literatūroje.

Įvairių laikotarpių mokslininkai, dailininkai ir gamtos istorikai bandė atsakyti į įvairius klausimus: Kaip sumedžioti vienaragį? Kur panaudoti drakono kraują? Kada išnyko skraidantys vėžliai ir šarvuoti raganosiai? Kokie pavojai laukė jūrose?

Nors spaudos atsiradimas ir plėtra sudarė sąlygas plačiau skleisti liaudyje paplitusias istorijas ir kurti naujus naratyvus, ilgainiui jūrų monstrai apleido žemėlapius, mitinės būtybės išnyko iš gamtos pažinimo knygų ir persikėlė į simbolines emblemas, heraldiką, puošybą.

Apie pranešėją:

Dr. Milda Kvizikevičiūtė yra vyriausioji tyrėja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekoje. Ji yra ankstyvųjų Naujųjų laikų kelionių istorikė ir tyrinėja XVI–XVIII a. Lietuvos keliautojų patirtis Vakarų Europoje bei retus spaudinius Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.